História a súčastnosť
Poi je forma žonglovania, pri ktorej sa točením guličiek pripevnených na špagátoch tvoria kruhy rôznych tvarov a rozmerov. Prvýkrát túto zábavu predvádzali Maoriovia, obyvatelia Nového Zélandu. V ich jazyku poi znamená lopta. Túto techniku používali ženy na zväčšenie ohybnosti zápästia a rúk a muži na spevnenie ramien a zlepšenie koordinácie. Rozvoj techniky k umeniu je zväčša zásluhou žien.
Poi je populárne aj v dnešnej dobe. V Európe sa tomuto umeniu venuje množstvo mladých ľudí vo voľnom čase ale aj profesionálne, pri čom sa používajú rôzne typy poi.
Tréningové poi
Tréningové poi sú ideálne pre začiatočníkov. Ide o jednoduché pripevnenie loptičiek na špagát. Výhodou je jednoduchosť a nízka náročnosť výroby. Ešte jednoduchšie zvyknú byť ponožkové poi.
Ponožkové poi
Pre väčší efekt najmä pri UV svetle sa používajú ponožkové poiky. Na výrobu stačí loptičku, alebo iné mäkké závažie vložiť do dlhých ponožiek. Okrem tréningu a UV vystúpeniach sa používajú pre ťažšie zvládnuteľné triky. Okrem ponožiek sa používaju najrôznejšie fluorescenčné materiály pre krajší efekt točenia pri UV svetle (UV show).
Svetelné poi
Najmä v noci najviac vyniknú svetelné poiky, ktoré vyžarujú svetlo z vlastnej LED diódy s batériou. Môžu svietiť, blikať, preblikávať medzi viacerými farbami. Technicky ide o guľu alebo rúrku z umelej hmoty, v ktorej je vložená dióda s riadením a napájaním, a vyplnená silikónom (svetelná show).
Ohňové poi
Najefektnejšie sú však ohňové poi. Vyrábajú sa z horľavého materiálu, zväčša kevlaru, a pripevnené sú na reťaziach. Vidieť ich na každom vystúpení ohňovej show / fire show. Tento druh vystúpení je dnes veľmi rozšírený na najrôznejších kultúrnych, firemných, ale aj súkromných akciách. Vystúpenie sa kombinuje s točením s horiacimi palicami a fúkaním ohňa. Ide ale o najnebezpečnejšiu formu točenia s poi, preto si treba vždy dávať pozor.